TANIMI

Temel eğitimde ve okul düzeyindeki eğitimde uygulanan cimnastik eğitimi, artistik cimnastiktir ve cimnastik olarak kullanımı yaygındır. Üst düzey performanslardan ve yarışma düzeyindeki cimnastikten bahsederken ise artistik cimnastik olarak kullanılır. Dünyada, spor alanında ve televizyonda kalabalıkların ilgisini çeken, olimpiyat spor branşları içerisinde çok büyük yeri olan artistik cimnastik hem kadın hem de erkekler tarafından yapılan bir cimnastik dalıdır. Bu dalda genellikle güç, kuvvet, denge ve vücut koordinasyonu başrol oynar. Ayrıca bu daldaki hareketlerin tümü malzemeler ile yapılmaktadır.

Artistik cimnastik de kızlar ve erkekler ayrı aletlerle yarışmaktadırlar.

Kızların 4 (atlama masası, kız paraleli, denge ve yer) erkeklerin ise 6 (yer, kulplu beygir, halka, atlama masası, paralel ve barfiks) aleti bulunmaktadır.

Artistik cimnastik kadın aletler;

  • ATLAMA BEYGİRİ: Yerden yüksekliği 1.10 m'dir. Erkeklerin aksine yan olarak kullanılır. Yarışma 1A zorunlu seridir ve bir atlayış yapılır. Yarışma 1B serbest seridir ve iki atlayış yapılır.
  • PARALEL: 2.40 metre uzunlukta birbirlerine paralel barlardan oluşur. Bunlardan alt bar 155-160cm, üst bar 225-235cm, bar açıklığı ise 90-140cm arasındadır. Paralel serisi, en az 10 değer bölümü, en az 3 bar değişikliği, en az 1 yön değişikliği içerir.
  • DENGE: Yerden yüksekliği 1.10 m, uzunluğu 5 m, genişliği 10 cm'dir. Seri süresi 1.10'dan az, 1.30 sn'den fazla olamaz.
  • YER: 12×12 m'lik yer minderinde yapılır. Seri süresi 1.10'dan az, 1.30 sn'den çok olamaz müzik kullanılır.